За 24 часа од коронавирусот починале речиси 100 луѓе, болеста доби ново име

„Бројот на заразени со коронавирусот во Кина достигна 44.653, а бројот на починати од заразата со службено име Ковид-19 (Covid-19) се искачи на 1.113“, соопштија денеска властите во Пекинг.

„Во последните 24 часа од Ковид-19 починале 97 лица, а пријавени се 2.015 нови заразени“, соопшти денеска кинеската Национална комисија за здравство.