Зеленски по најновиот руски масакр врз цивили: Крвожедни ѓубриња

LinkSense.mk

Украинскиот претседател Володимир Зеленски на својот канал на Телеграм излезе со експресна реакција по денешниот масакр врз цивили во близина на градот Запорожје.

Украина претходно излезе со тврдењето дека руските сили истрелале ракети врз хуманитарен конвој што требало да се движи кон окупираните територии со цел да евакуира цивили и да достави помош, а проруските сепаратисти тврдат дека за нападот е одговорна украинската армија.

Во нападот загинаа најмалку 23 цивили, а околу 30 се ранети.

„Терористичката држава истрела ракети врз цивилното население во Запорожје, Миколаив и Днепропетровск. Ги напаѓа украинските региони со ракети и беспилотни летала“, соопшти Зеленски.

„Окупаторите во едно утро истрелаа 16 ракети врз регионот на Запорожје. Тоа го можат само терористите за кои нема место во цивилизираниот свет. Непријателот е бесен и бара одмазда за нашата упорност и сопствените грешки“, се наведува во соопштението на Зеленски.

„Цинично ги уништува мирните Украинци затоа што одамна изгуби се што е човечко. Крвожедни ѓубриња. Дефинитивно ќе одговора за секој изгубен украински живот“, заклучи Зеленски.