Ковачевски: Граѓаните очекуваат ефикасност, Собранието да го донесе законот за минимална плата

LinkSense.mk

Премиерот Димитар Ковачевски ги повика пратениците што поскоро да ги донесат измените на Законот за минимална плата со кои таа се зголемува на 18.000 денари.

– Ги охрабрувам пратениците во Собранието и политичките партии да дадат поддршка и што поскоро да го изгласаат законот за минималната плата. Граѓаните од нас очекуваат ефикасност и не смееме да дозволиме одложување на носењето на ова решение кое од огромно значење за работниците со ниски примања во време на криза. Ја повикувам опозицијата и нејзините пратеници да дадат поддршка на оваа верзија на законот и кончено да демонстрираме заедништво за одлуки важни за граѓаните, напиша Ковачевски на „Фејсбук“.

Ковачевски најавува дека платите и пензиите ќе растат и во иднина бидејќи, како што вели, сега е време секој денар од буџетот да се насочи како финансиска помош за граѓаните и стопанството.

 

МИА