Корона вирусот ја затвори Австралија

Властите на Нов Зеланд одлучија од недела на полноќ да го запрат воздушниот сообраќај со Австралија, поради страв од ширење на нов бран на корона вирусот од Сиднеј.

Во четвртокот е блокиран воздушниот сообраќај со најмногунаселената австралиска држава Нов Јужен Велс, затоа што една брачна двојка била позитивна на ковид-19, а немала никаков контакт со ризична група, пренесува Ројтерс.

Веднаш после тоа, во Сиднеј се заострени антиепидемиските мерки и е покрената кампања за помасовно тестирање.

Меѓутоа, локалните здравствени ординации во саботата соопштија дека втор ден по ред нема нови случаи и така ја намалија загриженоста од ширење на вирусот во градот.

Министерот за Ковид-19 во владата на Нов Зеланд, Крис Хипкинс, најави дека воздушниот сообраќај со Нов Јужен Велс ќе биде повторно воспоставен откако здравствените официјални лица ќе потврдат дека ризикот од ширење на епидемијата е низок.

(Фото: АП)