МАНИПУЛАЦИЈА СО МИСЛЕЊЕТО: Бомбастичните „датотеки на Твитер“ на Маск не открија ништо интересно за синот на Бајден

LinkSense.mk

Во петокот на Твитер беа објавени таканаречените „Датотеки на Твитер“, документи кои конечно требаше да разоткријат како популарната социјална мрежа учествувала во цензура, „сузбивање на слободата на говорот“ и фаворизирање на Демократите во критичниот период пред изборите во САД во 2020 година, во кои Џо Бајден го победи Доналд Трамп.

Целата приказна ја поттикна и со денови бомбастично ја најавуваше најбогатиот човек на светот, Илон Маск, сега сопственик на Твитер и самопрогласен „апсолутист на слободата на говорот“, пишувајќи: „Јавноста заслужува да знае“ и сугерирајќи на неговите многубројни следбеници дека објавените документи би можеле да бидат доказ дека моќната технолошка платформа Твитер, „левоориентирана“, се мешала во тогашните американски избори и цензурирала потенцијално штетни вести за Џо Бајден, тогашен претседателски кандидат.

Така, долгиот „пост“ на Твитер, кој во петокот попладнето го објави Мет Таиби, а го сподели возбудениот Илон Маск, вклучува интерни комуникации од шефовите на Твитер под водство на поранешниот шеф, Џек Дорси, како разговараат за блокирање на споделувањето и објавување напис на „Њујорк пост“ за лаптопот на Хантер Бајден.

За што станува збор?

Накратко, конзервативниот таблоид „Њујорк пост“ три недели пред изборите во 2020 година дојде до наводната содржина на лаптопот на Хантер Бајден, син на американскиот претседател Бајден. Таму нашле куп слики, неколку негови порнографски дела, слики од гениталии и, уште поважно, мејл пораки меѓу него и бизнисмени од Кина и Украина, што, според некои, укажувало на можни коруптивни постапки.

Имено, се појави „приказна“ дека Џо Бајден, тогашниот потпретседател на САД, користејќи го своето влијание, го вработил својот син Хантер, наводно зависник, во украинската енергетска компанија „Бурисма“ за плата од 50.000 долари.

Ова засега не е потврдено, а некои и ја отфрлаат приказната како теорија на заговор.

Во основа, контроверзната одлука на Твитер да ја прикрие таа вести на таблоидот, односно да го оневозможи споделувањето на таа содржина на својата платформа – со образложение дека се работи за „пробиена“ и непроверена содржина – можеби беше одлучувачка за претседателските избори, според мислењето на некои.

„Дури и го блокираа преносот на врската преку приватни пораки, што се прави во екстремни случаи, како на пример детска порнографија“, напиша сега Мет Таиби, објаснувајќи како приказната за лаптопот на синот на Бајден никогаш не стигнала до мејнстрим публиката.

Според други, пак, ништо ново не се дознало.

Објавените документи и преписките од шефовите на Твитер не докажуваат ништо, откако поранешниот шеф Дорси ја смени спорната одлука за „блокада“ на таблоидот два дена подоцна, признавајќи дека Твитер „направил голема грешка“.

Очекувано, за се вчера се огласи поранешниот американски претседател Доналд Трамп, кој планира повторно да се кандидира во 2024 година, а од неодамна е вратен на Твитер, повикувајќи на укинување на Уставот на САД, поништување на резултатите од претседателските избори во 2020 година и негово враќање на позицијата претседател во Белата куќа.

Иако на овие наши простори „Твитер-датотеките“ не се особено тензични содржини, освен за оној дел од публиката убеден дека „датотеките“ конечно докажуваат колку моќните технологии манипулираат со јавното мислење (не земајќи предвид дека токму Илон Маск е сопственик на неколку моќни технолошки компании и дека во моментов самостојно го модерира Твитер), останува прашањето што точно научи светот од бомбастичната објава на Маск?

Како што пишува весникот „Вајрд“, всушност и не многу.

После овие информации, веројатно никој нема да го промени своето мислење.

Меѓутоа, она што се покажува, според весникот, е дека Маск сè потешко го испорачува она што им го вети на корисниците на Твитер – бескомпромисна платформа за слободен говор – но во границите на прифатливите правила за комуникација.

Освен што во последните две недели го активираше профилот на Трамп врз основа на резултатите од анкетата на Твитер, Маск мораше да ја смени својата одлука во врска со раперот Канје Вест (Је).

Профилот на раперот во октомври беше забранет, откако тој објави антисемитски твит, а сега повторно е суспендиран откако објави слика од „свастика“ во вметната внатре во Давидова ѕвезда. Образложението на Маск беше дека Вест со објавувањето ги прекршил правилата на Твитер против поттикнување насилство. Тој рече дека „лично сакал да го удри“ Вест откако ја објавил „свастиката“.

 

 

 

 

 

 

(Фото: Профимедиа)