МВР билтен

Полициски службеници од СВР Скопје, вчера во 16:40 часот на подрачјето на Гази Баба го лишиле од слобода О.М.(23) од Скопје, затоа што при извршен преглед кај него била пронајдена марихуана.

По документирање на случајот, против него ќе биде поднесен соодветен поднесок.

Вчера во 14 часот било пријавено дека на надвозникот од локалниот пат с.Ерџелија – с.Кадрифаково, патничко возило „сеат леон“, со скопски регистарски ознаки, управувано од М.Ѓ.(23) од с.Ерџелија, излетало од патот.

Во незгодата возачот се здобил со тешки телесни повреди, по што бил пренесен во Клиничката болница Штип за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на настанот од увидна екипа од СВР Штип.

Вчера во 20 часот било пријавено дека на регионалниот пат Богданци-Гевгелија, поточно на место викано Лгот, патничко возило „рекстон“, сопственост на МВР, управувано од полицискиот службеник Б.Ј. излетало од коловозот.

Во возилото се превезувале и шест припадници на Армијата, кои биле на испомош во Полициската станица за граничен премин и граничен надзор „Богородица“.

Во незгодата со полесни повреди се здобиле тројца припадници од Армијата, по што биле пренесени во Јавната здравствена установа Гевгелија за укажување на лекарска помош.

Извршен бил увид на местото на настанот од Јавен обвинител и увидна екипа од Полициската станица Гевгелија.

Во текот на вчерашниот ден на подрачјето на СВР Скопје преземени се мерки и активности, при што се санкционирани двајца возачи, затоа што управувале возила без да се стекнат со право на управување на моторно возило, едно возило бидејќи било нерегистрирано, а две возила се подигнати со специјално возило „пајак”.