Мицкоски: „Нема промена на Уставот!“

LinkSense.mk

„ВМРО-ДПМНЕ нема да дозволи промена на Уставот и бара час поскоро да се формира техничка Влада и да се одржат предвремени парламентарни избори“, порача лидерот на опозициската партија, Христијан Мицкоски, во обраќањето на 31. годишна конференција на Унијата на млади сили на ВМРО-ДПМНЕ, насловена „Енергија, надеж, иднина”.

Мицкоски ги обвини партиите од власта, СДСМ и ДУИ, и нивните лидери Димитар Ковачевски и Али Ахмети дека ја злоупотребуваат европската иднина за, како што рече, „да си обезбедат дополнителни привилегии, да останат што е можно повеќе на функциите и да ја пљачкаат Македонија“.

„Јасно и гласно сме кажале, јасно и гласно сме повториле – нема хотел пратеници, како што тоа го кажа пред некој ден Пендаровски, коишто биле убедувани во еден хотел недалеку од овде. Сега имаме пратеници коишто цврсто стојат на својот став, и тие нема да дозволат промена на Уставот. И, да ја затвориме таа тема. И, ајде од утре да зборуваме за темата за која  јас сакам да зборувам, а тоа е час поскоро формирање техничка Влада и најдоцна до пролет да одиме на предвремени парламентарни избори. Не треба да се плашите. Ако народот ви верува во ова што го работите, ако народот ви верува, тогаш нема зошто да се плашите. Охрабрете се, излезете на предвремени парламентарни избори, па народот нека каже кој треба да ја води Македонија и чија политика ќе ја победи другата политика“, истакна Мицкоски.

Тој рече дека живееме во огромна криза, земјава е рекордер по инфлација и по индексот на мизерија, луѓето не можат да ги платат сметките, цените по продавниците растат, а големи проблеми имаат и бизнисмените.

Осврнувајќи се на изјавата на премиерот Димитар Ковачевски дека следната година ќе биде подобра, лидерот на ВМРО-ДПМНЕ кажа дека таа реченица ја слуша веќе пет години, а секоја година е само полоша од претходната.

Македонија, наведе лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, е уморна од состаноци на политичари во вратоврски на коишто не се носат одлуки туку само се парадира, додека зад завесите се продолжува со истите погубни политики кои земјава ја тонат уште подлабоко и со уште поголема брзина.