Натпреварот на Тотенхем против Лејтон за Карабао Купот е откажан поради коронавирус

Англиски Тотенхем нема да игра против нисколигашот Лејтон за пресметката меѓу двата тима од Карабао купот, што требаше да се одржи денес (22.09) во 19:00 часот по македонско време.

Причината е што има позитивни тестови за коронавирус во Лејтон.

Според непотврдени информации–тие се над 15.

„Спарс“ требаше да го посетат тимот, но стадионот на тимот од четвртото фудбалско ниво во Англија е целосно затворен, а играчите веќе се во карантин поради контакт со заразените.

Сè уште не е јасно дали натпреварот ќе биде презакажан или Тотенхем ќе продолжи
официјално.

Тоkmu елитниот клуб плати за тестовите што ги направи Лејтон по неговиот последен натпревар во Лига 2.