Нова афера во кралското семејство: Принцот Хари на суд со државата

LinkSense.mk

Британска афера го тресе британскиот суд:

Принцот Хари поднесе тужба против државата затоа што не му дозволува  да ги плати трошоците за полициска заштита  додека е во Обединетото кралство.

Војводата од Сасекс, синот на принцот Чарлс, сака да ги донесе своите деца Арчи и Лилибет да ја посетат Велика Британија од САД, каде што моментално живеат, но смета дека тоа е премногу ризично без полициска заштита, изјавија неговите адвокати, пренесува АП.

Застапниците на принцот Хари велат дека тој сака сам да плати за полициската заштита, бидејќи неговиот тим за безбедност, кој го штити во САД, нема соодветен правен статус со кој може да пристапи до разузнавачките податоци во ОК.

„Војводата и војвотката од Сасекс лично плаќаат за приватно обезбедување на нивното семејство, но тоа обезбедување не може да им ја обезбеди потребната полициска заштита додека се во Британија“, изјавија претставниците на Хари.

Без таква заштита, принцот Хари и неговото семејство не можат да се вратат дома, велат адвокатите. Со барањето на судот беше оспорена одлуката на британските власти кога се во прашање безбедносните процедури.

Хари и неговата сопруга Меган го загубија правото на полициско обезбедување платено од државата во Велика Британија кога се откажаа од кралската титула и се преселија во Северна Америка во 2020 година. Парот потоа ја објасни својата одлука со „неподносливиот однос и расистичкиот однос на британските медиуми“. Принцскиот пар прво се преселил во Канада, а потоа во САД. Почнаа да плаќаат за приватно обезбедување кога тогашниот американски претседател Доналд Трамп објави дека државата нема да ја финансира нивната заштита. Правните застапници на Хари објаснуваат дека војводата од Сасекс и неговото семејство не се безбедни во Велика Британија, потсетувајќи дека неговиот автомобил, за време на краткиот престој во Обединетото Кралство во јули, бил бркан од фотографи по хуманитарен настан.

Седуммесечната ќерка на Хари и Меган Лилибет се уште не ја запознала својата прабаба, кралицата Елизабета Втора и другите членови на кралското семејство. Според неговите заменици, Хари првпат понудил лично да плати за полициската заштита во Велика Британија во јануари 2020 година, за време на разговорите со кралицата во врска со иднината на војводата и војвотката од Сасекс.

Сепак, таа понуда беше одбиена. – Целта на принцот Хари е едноставна, да се осигура безбедноста на својата и на неговото семејство додека се во Велика Британија, за неговите деца да ја запознаат својата татковина. Обединетото Кралство секогаш ќе биде дом на принцот Хари и земјата во која тој сака неговата сопруга и децата да бидат безбедни – наведуваат неговите правни застапници.

Британската влада соопшти дека „безбедносниот систем е ригорозен и пропорционален“ и одби да го коментира овој случај, бидејќи правната процедура е во тек.