Нови 213 случаи на заразени со коронавирусот, 26 починати и 632 оздравени пациенти

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 741 тестирања, а регистрирани се 213 нови случаи на заразени си коронавирусот. Починати се 26 лица, а оздравени 632 пациенти.

Починати се 26 лица, седум пациенти од Скопје (80, 69, 89, 87, 77, 79 и 60г), тројца од Куманово (62, 72 и 80г), еден од Прилеп (70г), четири пациенти од Тетово (81, 50, 72 и 60г), еден од Струга (62г), тројца од Битола (80, 60 и 66г), еден пациент од Охрид (69г), еден од Гостивар (69г), еден од Струмица (80г), еден од Крушево (69г), еден од Виница (58г), еден од Делчево (78г) и еден пациент од Свети Николе (69г).

Од нив двајца се починати вон, останатите се починати во болнички услови.

Од новозаразените 213 случаи во Скопје се 103, Куманово-16, Штип-9, Прилеп-9, Тетово-16, Струга-4, Велес-5, Битола-2, Охрид-1, Кавадарци-19, Гостивар-9, Струмица-3, Радовиш-2, Кочани-1, Пробиштип-3, Делчево-3, Кратово-1, Свети Николе-2, Неготино-5.

Денеска Институтот за јавно здравје регистрира 632 оздравени пациенти од: Скопје-169, Куманово-33, Штип-36, Прилеп-57, Тетово-21, Струга-20, Велес-33, Битола-43, Охрид-26, Кавадарци-27, Гостивар-34, Гевгелија-13, Струмица-9, Крива Паланка-5, Радовиш-9, Кочани-11, Пробиштип-4, Демир Хисар-4, Македонски Брод-4, Валандово-4, Виница-3, Кратово-2, Свети Николе-13, Кичево-25, Ресен-8 и Неготино-19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 73851, бројката на оздравени пациенти е 50046, на починати е 2147, а бројот на активни случаи изнесува 21658.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 31871, активни 11307

• Куманово 4285, активни 639

• Дебар 562, активни 165

• Штип 3072, активни 437

• Прилеп 3675, активни 893

• Тетово 4411, активни 976

• Струга 1785, активни 441

• Велес 2451, активни 661

• Битола 2654, активни 843

• Охрид 2042, активни 591

• Кавадарци 1717, активни 630

• Гостивар 3087, активни 807

• Гевгелија 945, активни 285 (66 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 158 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 2007, активни 568

• Крива Паланка 525, активни 122

• Радовиш 523, активни 127

• Крушево 150, активни 71

• Кочани 1429, активни 251

• Пробиштип 408, активни 67

• Демир Хисар 219, активни 45

• Македонски Брод 198, активни 32

• Пехчево 120, активни 22

• Берово 452, активни 105

• Валандово 254, активни 55

• Виница 418, активни 120

• Делчево 605, активни 293 (172 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 172, активни 25

• Свети Николе 980, активни 196

• Кичево 1448, активни 349

• Ресен 563, активни 178

• Неготино 823, активни 357 (123 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 741 теста се преку: ИЈЗ-229, ЦЈЗ Скопје-32, Авицена-0, Биотек-0, МАНУ -88, Жан Митрев (Филип Втори)-111, Систина со PCR метода -204, лабораторија Лаор  0, Судска медицина-0, ЦЈЗ Битола-0, Инфективна клиника-7, ГАК-30, Синлаб-0, Ремедика-0, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -40, УК Пулмологија со алергологија –0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно
365.599 тестирања на Ковид -19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје)

• Чаир – 732

• Гази Баба – 1690

• Аеродром -1556

• Карпош – 1416

• Центар – 1249

• Кисела Вода – 1481

• Ѓорче Петров – 1022

• Бутел – 587

• Шуто Оризари – 194

• Студеничани – 59

• Сарај – 175

• Арачиново -22

• Илинден – 311

• Сопиште – 68

• Чучер Сандево – 102

• Петровец –116

• Зелениково -105

• Странец – 257

• Нераспределен- 165