Нови 913 заразени со коронавирус, починати 24 пациенти

Министерството за здравство вечерва подоцна ги објави податоците од дневниот билтен, според кој во последните 24 часа серегистрирани 913 нови случаи на КОВИД-19 од направени 2731 тестирања.

Во Скопје се 459, Куманово-25, Дебар-1, Штип-18, Прилеп-78, Тетово-44, Струга-11, Велес-79, Битола-33, Охрид-37, Кавадарци-24, Гостивар-9, Гевгелија-3, Струмица-26, Крива Паланка-3, Радовиш-3, Крушево-3, Кочани-8, Пробиштип-2, Демир Хисар-3, Пехчево-1, Берово-1, Валандово-2, Виница-4, Делчево-10, Кратово-5, Свети Николе-9,
Кичево-5, Ресен-2, Неготино-5.

Починати се 24 лица, двајца пациенти од Скопје (77 и 67), еден од Куманово (59г), четири пациенти од Прилеп (70, 61, 79 и 45), тројца од Велес (82, 78 и 82), двајца од Битола (80 и 62), тројца пациенти од Охрид (67, 64 и 68), двајца од Гостивар (66 и 68), шест пациенти од Струмица (75, 64, 75, 60, 37 и 61) и еден пациент од Пробиштип (69).

Институтот за јавно здравје денеска регистрира 421 оздравени пациенти од: Скопје-199, Куманово-18, Штип-15, Прилеп-25, Тетово-25, Струга-6, Велес-11, Битола-7, Охрид-14, Кавадарци-15, Гостивар-11, Гевгелија-16, Струмица-26, Радовиш-5, Крушево-1, Кочани-1, Пробиштип-2, Македонски Брод-1, Берово-4, Валандово-1, Свети Николе-7, Кичево-7, Неготино-4.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 33 908, бројот на оздравени е 21 665, на починати е 1049, а бројот на активни случаи 11 194.

Денеска се регистрираат два контролни теста од вчера, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 14 735, активни 5304

• Куманово 2391, активни 473

• Дебар 347, активни 55

• Штип 1746, активни 309

• Прилеп 1520, активни 615

• Тетово 2374, активни 653

• Струга 848, активни 115

• Велес 924, активни 505

• Битола 774, активни 324

• Охрид 773, активни 278

• Кавадарци 571, активни 248

• Гостивар 1277, активни 251

• Гевгелија 419, активни 187 (21 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 69 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1038, активни 564

• Крива Паланка 255, активни 103

• Радовиш 254, активни 88

• Крушево 35, активни 13

• Кочани 758, активни 230

• Пробиштип 214, активни 71

• Демир Хисар 87, активни 20

• Македонски Брод 106, активни 9

• Пехчево 60, активни 8

• Берово 221, активни 53

• Валандово 112, активни 40
• Виница 194, активни 77

• Делчево 273, активни 118 (68 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 67, активни 37

• Свети Николе 503, активни 93

• Кичево 600, активни 188

• Ресен 256, активни 71

• Неготино 176, активни 94 (19 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2731 теста се преку: ИЈЗ-700, ЦЈЗ Скопје-77, Авицена-472, Биотек-417, МАНУ -280, Жан Митрев (Филип Втори) -380, Систина со PCR метода -143, лабораторија Лаор –65, Судска медицина-29, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-9, ГАК-0, Синлаб-66, Ремедика-38, лабораторија болница Козле-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 255.904 тестирања на Ковид -19.

На Инфективната клиника во изминативе 24 часа примени се седум пациенти.

Вкупно се хоспитализирани 160 пациенти.

На кислородна поддршка се 130 пациенти, нема пациенти на механичка вентилација.

Во болницата во Козле хоспитализирани се 11 позитивни и две суспектни деца на Ковид-19 и 23 возрасни пациенти, позитивни на вирусот.

Во ГОБ „8 Септември“ има шест приеми, а вкупно хоспитализирани се 79 пациенти.

На респиратор се тројца пациенти.

Во Институтот за ТБЦ се хоспитализирани 23 пациенти, позитивни и суспектни на Ковид-19.

Во болницата во Битола се хоспитализирани 66, а во болницата во Штип се 53 пациенти.

На инфективните одделенија во Тетово, Охрид, Велес, Куманово, Прилеп, Гостивар, Струмица, Струга, Кочани, Гевгелија, Дебар, Кичево, Кавадарци се хоспитализирани 376 позитивни и сомнителни на Ковид-19.

Активни случаи по општини Скопје денеска (по завршување на епидемиолошките анкети, може да има измена во дистрибуцијата по општини во Скопје):

• Чаир – 285

• Гази Баба – 679

• Аеродром -894

• Карпош – 774

• Центар – 714

• Кисела Вода – 676

• Ѓорче Петров – 433

• Бутел – 287

• Шуто Оризари – 62

• Студеничани – 22

• Сарај – 41

• Арачиново -13

• Илинден – 127

• Сопиште – 46

• Чучер Сандево – 30

• Петровец –41

• Зелениково -20

• Странец – 57

• Нераспределен- 103