Нови 929 случаи на заразени со коронавирус од 2758 тестирања, 28 починати, 1068 оздравени

Министерството за здравство
информира дека во последните 24 часа се направени 2758 тестирања, а
регистрирани се 929 нови случаи на заразени со коронавирусот. Починати
се 28 лица од Ковид-19, а регистрирани се 1068 оздравени пациенти.

Од новозаразените, од Скопје се 417, Куманово-40, Штип-20, Прилеп-47, Тетово-46, Струга-31, Велес-39, Битола-46, Охрид-33, Кавадарци-23, Гостивар-37, Гевгелија-11, Струмица-32, Крива Паланка-7, Радовиш-2, Крушево-1, Кочани-22, Пробиштип-1, Демир Хисар-2, Македонски Брод-1, Пехчево-1, Берово-5, Валандово-3, Виница-4, Делчево-10, Кратово-1, Свети Николе-10, Кичево-22, Ресен-5, Неготино-10.

Институтот за јавно здравје регистрира 1068 оздравени пациенти и тоа од Скопје-255, Куманово-51, Дебар-3, Штип-40, Прилеп-81, Тетово-74, Струга-23, Велес-64, Битола-33, Охрид-31, Кавадарци-40, Гостивар-67, Гевгелија-22, Струмица-68, Крива Паланка-11, Радовиш-8, Кочани-27, Пробиштип-6, Демир Хисар-3, Македонски Брод-7, Берово-15, Валандово-6, Виница-9, Делчево-31, Кратово-10, Свети Николе-19, Кичево-42, Ресен-9 и Неготино-13.

Од починатите, најмладиот има 22 години, а најстариот 83 години. Двајца се починати вон болнички услови, а 26 во болнички услови.

Пет пациенти се од Скопје (58, 75, 67, 78 и 22г), еден од Куманово (69г), еден од Дебар (66г), шест пациенти од Прилеп (70, 77, 53, 56, 69 и 82г), двајца од Струга (59 и 69г), еден од Велес (66г), тројца од Битола (76, 69 и 61г), еден од Кавадарци (57г), еден од Гостивар (83г), еден од Радовиш (80г), еден од Крушево (64г), еден од Кочани (65г), еден од Пробиштип (78г), двајца пациенти од Кратово (76 и 76г) и еден пациент од Кичево (80г).

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во земјава од почетокот на епидемијата изнесува 70883, бројката на оздравени пациенти е 47364, на починати е 2051, а бројот на активни случаи изнесува 21468.

Во вчерашната статистика е направена техничка грешка во бројот на оздравените лица во Крушево, која денес е коригирана и согласно тоа, а според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

• Скопје 30689, активни 11042

• Куманово 4155, активни 645

• Дебар 526, активни 136

• Штип 2964, активни 457

• Прилеп 3516, активни 920

• Тетово 4274, активни 998

• Струга 1699, активни 422

• Велес 2338, активни 668

• Битола 2514, активни 889

• Охрид 1921, активни 560

• Кавадарци 1559, активни 566

• Гостивар 2982, активни 883

• Гевгелија 874, активни 257 (65 лица од ПЕ Гевгелија се жители на Дојран, 151 на Богданци и 12 се странски државјани)

• Струмица 1939, активни 556

• Крива Паланка 505, активни 132

• Радовиш 493, активни 121

• Крушево 149, активни 74

• Кочани 1374, активни 244

• Пробиштип 392, активни 71

• Демир Хисар 214, активни 53

• Македонски Брод 191, активни 35

• Пехчево 114, активни 20

• Берово 441, активни 109

• Валандово 241, активни 53

• Виница 409, активни 123

• Делчево 578, активни 269 (163 лица од ПЕ Делчево се од Македонска Каменица)

• Кратово 168, активни 27

• Свети Николе 945, активни 200

• Кичево 1409, активни 382

• Ресен 542, активни 196

• Неготино 768, активни 360 (114 лица од ПЕ Неготино се жители на Демир Капија)

Направените 2758 теста се преку: ИЈЗ-509, ЦЈЗ Скопје-82, Авицена-270, Биотек-213, МАНУ -168, Жан Митрев (Филип Втори)-213, Систина со PCR метода -177, лабораторија Лаор –44, Судска медицина-11, ЦЈЗ Битола-48, Инфективна клиника-5, ГАК-13, Синлаб-71, Ремедика-19, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ (рапид тест) -893, УК Пулмологија со алергологија–2, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 357.102 тестирања на Ковид -19.