Париз: Заложниците ослободени, разбојникот во бегство

Лицата кои вооружен разбојник вечерва ги држеше како заложници во туристичка агенција во јужниот дел на Париз се ослободени, живи се и здрави и се на безбедно, додека разбојникот е во бегство, соопштуваат од париската полиција.

Полициските извори претходно наведоа дека овој инцидент најверојатно не е поврзан со тероризам.

Заложничката криза се одвиваше на булеварот „Масен“, во јужниот дел на француската престолнина, во близина на Порт д’Итали, пренесува францускиот „Фигаро“.

paris-3

„Во тек е интервенција поради вооружен грабеж, автомобилите треба да ја заобиколуваат оваа зона“, соопшти полицијата преку Твитер претходно.

Во тој кварт, во 13-от париски арондисман, беа распоредени полициски интервентни сили и беше воспоставен безбедносен обрач.

Повеќето клиенти што ги користат услугите на таа туристичка агенција се од азиско потекло, навел неименуван полициски извор, пренесува Ројтерс.

„Фигаро“ истакнува дека во таа агенција и во минатото е извршен вооружен грабеж.

Во тек е истрага пронаоѓање на сторителот и за целосно расчистување на случајот.