Пентагон тајно разговара за акција доколку Трамп воведе воена состојба

Командата на американските сили и трупите стационирани во близина на Вашингтон, тајно од актуелниот претседател Доналд Трамп, разговараат за сценарио во случај републиканецот да одлучи да воведе воена состојба пред демократот Џо Бајден да ја преземе функцијата во 20 Јануари, објави Њузвик, повикувајќи се на извори од Пентагон.

Според тие извори, дискусиите ги водат тајно од приврзаниците на сегашната Бела куќа и Трамп како командант на американската војска. Се прават планови за конкретни чекори во случај да се добие наредба за испраќање редовни трупи во главниот град и обезбедување на редот за време на работното време и периодот на транзиција.

Пентагон не ја исклучува можноста сегашниот претседател на земјата да ги мобилизира своите бројни приврзаници за да спречи трансфер на власта во идната администрација на Бајден.

Како што пренесуваат странските агенции, дозволено е и скоро нереално сценарио, во кое Трамп ќе користи војници за да заплени опрема за обработка на гласачки ливчиња и да се обиде некако да ги преиспита резултатите од изборите во ноември. Изворите се крајно загрижени дека Министерството за одбрана може да биде вклучено во таква криза.