Пет позитивни за коронавирусот во Сент Етјен

Фудбалскиот клуб Сент Етјен потврди дека тестовите на играчи и вработени откриле пет позитивни случаи на новиот коронавирус.

Сите заразени сега се наоѓаат во домашна изолација, а клубот ги продолжува подготовките за почетокот на новата сезона.

Патем, тестирани се 33 играчи, 21 члена на стручниот дел од тимот и 38 вработени во клубот.

Тројца фудбалери и двајца членови на стручниот штаб беа позитивни.

„Сите пет заразени лица се сретнаа во карантин и дотогаш не беа во контакт едни со други“, објавија од францускиот клуб.

Француската лига е една од ретките во Европа што го објави крајот на првенството по избувнувањето на пандемијата на коронавирус.

Новата фудбалска сезона во таа земја започнува на 23 август.