Подољак: Почнува третата рунда од денешните преговори меѓу Украина и Русија

LinkSense.mk

Преговорите меѓу делегациите на Украина и Русија се во тек. За неколку минути треба да почне и третата рунда разговори, објави денеска на Твитер советникот на украинскиот претседател Микаило Подољак.

Украинската делегација ја предводи министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников, и во неа заедно со Подољак, се и лидерот на партијата Слугата на народот Давид Арахамија, министерот за одбрана на Украина Алексеј Резников, шефот на украинската трилатерална контакт група Андреј Костин, пратеникот Рустем Умеров и заменик министерот за надворешни работи Николај Точицки.

Руската делегација ја предводи советникот на шефот на државата Владимир Медински, а во неа се и заменик министерот за надворешни работи Андреј Руденко, заменик министерот за одбрана Александар Фомин и претседателот на Комисијата за меѓународни прашања на руската Дума Леонид Слуцки.