Поради војната во Украина, европските берзи драстично паднаа, цената на нафтата расте

LinkSense.mk

На светските берзи цените на акциите драстично паднаа минатата недела, особено во Европа, бидејќи руските воени напади врз украинските градови стануваат сè поразорни, додека инвеститорите проценуваат дека западните санкции против Русија ќе влијаат на глобалниот финансиски систем и економија.

На Волстрит, Dow Jones минатата недела се лизна за 1,3 отсто на 33.614 поени, додека S&P 500 падна за 1,3 отсто на 4.328 поени, а индексот Nasdaq 2,8 отсто на 13.313 поени. Руската инвазија на Украина трае повеќе од една недела, штетите се огромни, се повеќе луѓе загинаа, а Русија се најде во изолација поради западните санкции. „Пазарот е под влијание на геополитички превирања.

Нестабилноста на пазарот ќе трае на краток рок, а можеби и на среден рок, бидејќи едноставно не гледам што би можело да ја смири ситуацијата во наредните недели “, изјави Рос Мејфилд, стратег во Baird.

Инвеститорите, исто така, стравуваат од нарушување на меѓународниот финансиски систем откако западните санкции против Русија ги спречија големите руски банки да вршат трансакции преку глобалниот платен систем SWIFT.

Поради тоа, под притисок се најдоа акциите на банките кои се најекспонирани во Русија. Индексот на банкарскиот сектор S&P 500 потона за речиси 9 отсто минатата недела. Од друга страна, цените на акциите во енергетскиот сектор нагло скокнаа, за околу 9 отсто, бидејќи цената на нафтата скокна за повеќе од 20 отсто.

Остар пад на европските берзи Како резултат на тоа, инвеститорите не беа охрабрени од добрите показатели од американскиот пазар на труд. Во февруари, во САД беа отворени 678.000 нови работни места, значително повеќе од очекуваното, при што стапката на невработеност падна на 3,8 отсто, што е најниско ниво од февруари 2020 година. „Пред неколку недели ќе мислевме дека тоа се страшно важни личности, но со оглед на моменталната средина и сите овие настани во Европа, едноставно не се.

Потенцијалот за понатамошна ескалација на војната, влијанието врз растот на европската економија и пошироко, зголемувањето на цените на суровините, што дополнително ја стимулира инфлацијата… Тоа им го одзема целото време и енергија од инвеститорите“, изјави Захари Хил, директор. во Horizon Investments. Минатата недела на европските берзи најмногу паднаа цените на акциите. Индексот STOXX 600 на водечките европски акции потона за 7 отсто, што е негова најголема неделна загуба од избувнувањето на кризата со корона во март 2020 година.

Лондонски FTSE индекс се намали за 6,7 отсто, на 6.987 поени, додека франкфуртски DAX потона за 10,1 отсто, на 13.094 поени, а париски CAC 10,2 отсто, на 6.061 поени. Нагло паднаа и азиските берзи, а јапонскиот индекс Никеи се лизна за 1,9 отсто на 25.985 поени.