Порасна берзанската цена на гасот во Европа

LinkSense.mk

Берзанската цена на гасот во Европа за време на денешното тргување се искачи над 1.300 долари за илјада кубни метри, првпат од 24 март, покажуваат податоците на лондонската берза ICE.

Цената на испораките за април во референтниот холандски центар ТТФ се зголеми на 1.306 долари за илјада кубни метри, или 114,8 евра за мегават-час.

Од почетокот на денешното тргување, цените на бензинот на ICE поскапеа за 12 отсто.

Цената на гасот значително расте од 23 март, а најавата на рускиот претседател Владимир Путин дека плаќањето за испорака на гас за извоз во земјите кои воведоа санкции кон Русија ќе се префрли во рубљата.

Подоцна, цените почнаа да паѓаат, по веста за намерата на САД да испратат дополнителни резерви на течен природен гас (LNG) во Европа, што ќе ги замени руските залихи.

Европската комисија соопшти дека ќе работи на создавање дополнителна инфраструктура за примање 50 милијарди кубни метри американски гас годишно.