Северна Кореја истрела два крстаречки ракети од западниот брег

LinkSense.mk

Северна Кореја истрела два крстаречки ракети од градот Ончон на западниот брег денеска рано, изјави јужнокорејски воен извор. Изворот додаде дека јужнокорејските и американските воени власти ги анализираат деталите за летот на ракетата, вклучително и дострелот.

Лансирањето дојде еден ден откако Сеул и Вашингтон започнаа четиридневни прелиминарни заеднички вежби како подготовка за долго одложуваната обука на терен, која се одржува од 22 август до 1 септември.

Се наведува дека Северна Кореја се подготвува за можна нуклеарна проба.

Во меѓувреме, Пентагон во вторникот соопшти дека САД, Јужна Кореја и Јапонија учествувале во вежба за одбрана од балистички проектили во близина на брегот на Хаваи минатата недела – прва таква вежба од 2017 година, кога односите меѓу Сеул и Токио паднаа на најниско ниво во последните години.

Иако Пјонгјанг нема спроведено ракетно тестирање два месеци, тој се бореше со епидемијата на Ковид-19 со месеци пред да прогласи победа над вирусот минатата недела. Сепак, се гледа дека Северна Кореја се подготвува за можна нуклеарна проба, која би била нејзина прва од 2017 година. Во одделно соопштение за печатот издадено од Северна Кореја во четвртокот, сестрата на лидерот Ким Џонг Ун ги обвини пропагандните летоци од Јужна Кореја пронајдени во близина на границата за предизвикување појава на коронавирус и вети смртоносна одмазда против Југот.

И покрај ваквите предупредувања, јужнокорејскиот претседател Јун Сук-Јол во средата ја повтори својата подготвеност да обезбеди постепена економска помош за Северна Кореја доколку го запре развојот на нуклеарното оружје и започне со денуклеаризација, додека одговараше на прашања за време на прес-конференцијата по повод неговите први 100 дена од функцијата.