Серија експлозии во рускиот град Белгород, гори складиште за муниција

LinkSense.mk

Серија експлозии се слушнале рано утрово во рускиот град Белгород во близина на границата со Украина, изјави гувернерот на регионот Вјачеслав Гладков.

Тој прецизира дека гори складиште за муниција.

Гладков рече дека нема повредени цивили во пожарот што избувна во магацинот кај селото Стараја Нелидовка.

Русија овој месец ја обвини Украина за хеликоптерски напад врз складиште за гориво во Белгород и дека гаѓала неколку села во таа покраина.

Провинцијата Белгород се граничи со украинските региони Лугнаск, Суми и Харков, каде што се водат борби откако Русија ја нападна Украина пред два месеца.

 

МИА