Се евакуираат седум училишта во Скопје поради закана за поставена бомба

LinkSense.mk

Денеска во СВР Скопје околу 9.30 часот е пријавено дека на електронска адреса на седум училиштe во Скопје е упатена закана за поставена експлозивна направа.

Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случајот, соопштија од МВР.

Дојави за поставена бомба добили гимназиите, Јосип Броз Тито, Раде Јовчевски Корчагин, Орце Николов, Никола Карев, медицинското училиште Панче Караѓозов.

 

ФОТО: МИА