Силен земјотрес ја погоди Алјаска

LinkSense.mk

Земјотрес со јачина од 5,4 степени според Рихтеровата скала е регистриран во близина на јужна Алјаска, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Епицентарот е на длабочина од 55 километри.

Првично, магнитудата на земјотресот беше утврдена на 5,2 степени.