Сопственикот на Удинезе: Бундеслигата започна на најлош можен начин

LinkSense.mk

Сопственикот на Удинезе, Џампаоло Поцо, го сподели своето мислење за продолжување на сезоната во германскиот шампионат по паузата поради пандемијата на коронавирус.

По рестартирањето, се одигра едно коло.

„Тие започнаа на најлош начин и тоа го презентираат како успех. Ако ги погледнете повредите. Имаше осум во првите шест натпревари. Ова е доказ дека плаќате ако не се подготвите правилно. Ова е сè со само еден натпревар неделно. Кога ќе биде потребно да се зголемат на два, ќе биде потребен тим од 30 играчи да ја заврши сезоната“, изјави Поцо.

Претходно, италијанскиот премиер Џузепе Конте потпиша нов указ за суспендирање на сите спортски настани и натпревари во земјата до 14 јуни.