Столтенберг: Потребни се „вистински хуманитарни коридори“ во Украина

LinkSense.mk

Цивилите мора да можат да се евакуираат безбедно од Украина, ијзави Генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг.

Во Украина потребни се „вистински хуманитарни коридори кои се целосно почитувани“, изјави Столтенберг денеска на прес-конференција со претседателот на Летонија Егилс Левитс, пренесува ДПА.

Шефот на Алијансата изјави дека се „тотално неприфатливи“ извештаите за напади врз цивили во Украина.

„Нападот на цивили е воено злосторство“, изјави Столтенбер.

 

 

Извор: МИА