Тотална лудница на дербито Челси-Тотенхем: Тухел и Конте во клинч (ВИДЕО)

LinkSense.mk

Фудбалерите на Челзи и Тотенхем одиграа неверојатно лондонско дерби, а после вистинската фудбалска бура конечниот резултат беше 2:2.

Се започна со гол во 19. минута за Челзи. Марк Кукуреља, најновата аквизиција на „сините“, нафрли во шеснаесетникот од корнер, а топката со страшен волеј, во голот на гостите, ја „закова“ човекот кој летово исто така дојде на Стемфорд Бриџ – Калиду Кулибали.

Тотенхем не постоеше на теренот до 68. минута, кога очигледен фаул над Каи Хаверц, главниот судија на натпреварот не досуди, дозволи играта да продолжи, а само 30 секунди подоцна следеше топовски удар на Пјер Емил Хојбјерг и „црно белите“ стигнаа до изедначување.

Томас Тухел и Антонио Конте потоа се најдоа во клинч, а само благодарение на реакцијата на стручните штабови на двата тима беше спречен конфликтот меѓу двата темпераментни стратези.

А потоа, Рис Џејмс му донесе нова предност на Челзи, Тухел потоа демонстративно претрча покрај Италијанецот и навлече дополнителен гнев врз себе.

Се кулминираше откако Хари Кејн во 96. минута по корнерот на Иван Перишиќ донесе ерупција од воодушевување кај гостинските навивачи.

Набрзо судијата свирна крај, а тогаш стана тотален хаос на Стемфорд Бриџ. Томас Тухел и Конте тргнаа еден кон друг да се поздрават, но после се, и тоа не можеше да помине без инцидент.

Започна нов судир на тренерите, а потоа се случија уште похаотични случувања, кога учествуваа и играчите и помошните тренери и членови на управите на двата големи лондонски ривали.

 

 

 

 

 

 

(Фото: ЕПА)