Умерен земјотрес регистриран во близина на Закинтос

Умерен земјотрес синоќа е регистриран во Јонско Море во близина на грчкиот остров Закинтос.

Земјотресот бил со интензитет од 5,2 степени според Рихтеровата скала со епицентар на 10 километри длабочинана 76 километри од Закинтос.

Нема информации за евентуални жртви и причинета материјална штета.