Хамилтон избран за спортист на годината од страна на Би-би-си

LinkSense.mk

Седумкратниот светски шампион Луис Хамилтон е прогласен за спортист на 2020 година во изборот на Би-би-си.

Оваа година Хамилтон се израмни со Михаел Шумахер по бројот на титули и го престигна Германецот во победи во Формула 1.

На гласањето на Би-би-си, пилотот на Мерцедес ги победи капитенот на Ливерпул, Џордан Хендерсон, џокејот Холи Дојл, боксерот Тајсон Фјури, членот на тимот во крикет во Англија, Стјуарт Брод и снукерот Рони О’Саливан.

Хамилтон ја освои оваа награда по втор пат.

Тој претходно беше човек на годината во спортот во 2014 година.

Претходно, Хамилтон беше прогласен за лице на годината 2020 од страна на Светската автомобилистичка федерација (ФИА).