Холандските пациенти со ковид се носат во Германија – болниците се преполни

LinkSense.mk

Холандија започнала да транспортира пациенти со Ковид преку граница, во Германија за да го намали притисокот врз нејзините болници, кои се борат со зголемување на случаите на коронавирус.

Пациент утрово со возило на брза помош од Ротердам е пренесен во болница во Бохум, на околу 240 километри источно, а уште еден бил пренесен во текот на денот, соопштија здравствените власти.

Бројот на пациенти со Ковид- во холандските болници се искачил на највисоки нивоа од мај во последните недели и се очекува дополнително да се зголемува бидејќи инфекциите достигнуваат рекордни нивоа.

Германските болници понудиле вкупно 20 кревети за пациенти од Холандија, откако лекувале десетици пациенти за време на претходните бранови на пандемијата.

Плановите на холандската влада да воведе дополнителни ограничувања за да се запре ширењето на вирусот предизвикаа три ноќи протести и повеќе од 170 апсења во градовите низ целата земја.

Од понеделник, 470 од вкупно 1.050 кревети во единиците за интензивна нега во Холандија се зафатени од пациенти со коронавирус, а болниците веќе ги намалуваат вообичаените процедури, вклучително лекување на рак и операција на срце, за да обезбедат доволно простор за пациентите заразени со ковид.