Хрватска: Нов земјотрес во близина на Петриња

Земјотрес со интензитет од 2,9 степени според Рихтерова скала го погоди утрово регионот околу хрватскиот град Петриња, кој беше разурнат од силен потрес во декември минатата година, соопшти Европско-медитеранскиот сеизмолошки центар.

Земјотресот се случи по девет часот во близина на градот Сисак во историскиот регион Бановина.

Некои жители објавија на социјалните мрежи дека се вознемирени поради „татнежот и тресокот кои траеле неколку секунди“.