Шолц, тивок наследник на челичната канцеларка Меркел: Нова влада во Берлин, по 16 години на власт

LinkSense.mk

Пред два дена, официјалниот договор „Семафор на коалицијата“ за формирање на новата германска влада и промена на владата во Берлин, првпат по 16 години, не е само поинаква распределба на министерските ресори, туку пресвртница во транзицијата кон вчерашните владејачки демохристијани.

Партијата на канцеларката во заминување Ангела Меркел доживеа дебакл на парламентарните избори и чека „голема заштеда“ со надеж дека за четири години би можела да се врати на водечките позиции во земјата.

Социјалдемократите, претставени од новиот канцелар Олаф Шолц, изборниот триумф го претворија во доминација во тројната коалиција со либералите и зелените, барем според клучната позиција во земјата и бројот на министерства. Но, авторитетот на идниот кормилар на националниот брод е далеку од оној на Меркел, па на почетокот, секако, Шолц ќе се соочи со бројни тешкотии и пречки.

Дури и во самата коалиција ќе и треба сиот политички талент за да опстане меѓу либералите и зелените, партии чии програми се толку различни што на многумина им е тешко да ја замислат нивната соработка.

Шолц, кој стекна драгоцено искуство како правник во областа на работните односи, ја зајакна својата самодоверба како министер за финансии и вицеканцелар во кабинетот на Меркел. Во нејзина сенка, на домашен и меѓународен терен, печеше занает кога треба остро да постапува, а кога пак мудро да молчи. Според експертите, тој апсолутно ја совладал тактиката.

Во никој случај не треба да се потценува, коментираат медиумите кои потсетуваат дека Шолц станува канцелар и покрај тоа што успеал да собере само 15 отсто поддршка во анкетите на јавното мислење.

Нема сомнеж дека официјален Берлин нема да сврти 180 степени, колку и да беа социјалдемократите на власт. Но, тој нема да управува со државата според неговите кодекси и програма, бидејќи тоа сигурно нема да го дозволат либералите и зелените. Веќе вчера пристигна конкретна потврда за тоа, во вид на измена на законот за буџетот за 2021 година, на кој работи идната влада за да испумпува повеќе од 50 милијарди евра во климатскиот фонд, од кој средства ќе бидат потрошени во наредните години за да се забрза транзицијата кон зелена економија.

Анкетите покажуваат дека нацијата е поделена „подеднакво“ меѓу оние кои жалат за Меркел и оние кои се ориентирани кон иднината.

РАБОТА И ПЛАТА
Германците очекуваат Шолц, пред сè, да го смени внатрешнополитичкиот фокус на подобрување на работните услови и платите. Веќе за време на штотуку завршените коалициски преговори беше постигната една голема цел уште пред Шолц да седне во канцеларската фотелја. Најниската цена на трудот е покачена на 12 евра на час.

 

ФОТО: АП