Во последните 24 часа направени се 2140 тестирања, а регистрирани се нови 408 случаи на Ковид-19. Оздравени се вкупно 281 пациент, а починале четири лица. Како што информира Министерството за здравство, најмногу новозаболени има во Скопје-227, потоа во Куманово-12, Штип-15, Прилеп-4, Тетово-34, Струга-5, Велес-15, Битола-10, Охрид-23, Кавадарци-4, Гостивар-2, Струмица-18, Крива Паланка-6, Радовиш-7, Кочани-4, Демир Хисар-4, Пехчево-2, Берово-2, Виница-1, Делчево-1, Свети Николе-3, Кичево-6,...
Кошаркарската федерација на С. Македонија в четврток ќе соопшти кога ќе стартува новата сезона. Во врска со наводите изнесени во медиумите, не и до федерацијата, како што беше досегашната пракса, од страна на претседателот на Здружението на Првата лига-мажи, сакаме да ги информираме сите клубови и јавноста дека решенијата поврзани со почетокот на натпреварувањето ќе ги добијат во ЧЕТВРТОК, 22 октомври...
Основните и Вишите јавни обвинителства во државата функционират со намален број на јавни обвинители. Советот на јавни обвинители во неговиот Стратешки план 2020-2023 објавен неодамна, вели дека во 2019 година, јавнообвинителската функција требало да ја обавуваат вкупно 257 јавни обвинители, а пополнети биле 200 јавнообвинителски места, или 57 јавни обвинители помалку. Согласно зголемената на надлежност на Јавните обвинителства по донесувањето на...
На барање на опозицијата на денешната 18. собраниска седница не се расправаше за измените и дополнувањата на Законот за заштита на населението од заразни болести, по скратена постапка, којшто треба да бидат основа за спроведување нови мерки за заштита од коронавирусот. Од пратеничката група на СДСМ посочуваат дека опозицијата побарала време да го разгледа бидејќи имале сомнеж во некои одредби. Од...
Има сериозни аргументи за носењето маски на отворено, изјави денеска премиерот Зоран Заев, апелирајќи да се почитува мислењето на експертите и на институциите. За мерките што ги предлага Комисијата за заразни болести вели дека тие во најголем процент не се ништо поразлични од мерките што ги преземаат државите во светот. „Гледате дека бројките се зголемени. Дебатата и дискусијата е отсјај на...
Еврокомесарката за внатрешни работи Илва Јохансон, за МИА потврди дека е во контакт со бугарската влада за да се најде решение за блокада на договорот за Фронтекс со Северна Македонија од страна на Софија, јави дописничката на МИА од Брисел. Северна Македонија не може да го финализира договорот за гранично управување со Европската Унија поради билатералниот спор со Бугарија. Европската Унија...
Од денеска почнува назначувањето на директорите на институциите кои се под надлежност на Владата, соопшти денеска премиерот Зоран Заев, откривајќи дека за директор на јавното претпријатие за државни патишта ќе биде назначен Ејуп Рустеми. „Дел од одлуките ќе бидат донесени денеска. Дел ќе бидат донесени одлуки за распишување на конкурс бидејќи има институции кои своите раководни места ги бираат на конкурс....
Бирото за развој на образованието (БРО) и Државниот просветен инспекторат препорачуваат првите сумарни оценки за секој ученик да бидат изведени до 20 ноември, а Министерството за образование и наука (МОН) и Бирото веќе ги известија училиштата за начинот на следење и оценување на учениците во периодот на реализација на наставата во услови на пандемија кои можат да се најдат...
Друштвото за вирологија на Германија денеска предупреди на страшни последици од неконтролирано ширење на новиот коронавирус престојната зима во земјата. Друштвото апелираат на научно засновано дејствување против пандемијата. „Поради експлозивната динамика на инфекцијата, што е забележана ширум Европа постои стравување декаод некоја одредена точка ќе дојде до губење на контрола над заразата“, истакнуваат виролозите. Тие жестоко се против имунитетот на стадото,бидејќи тоа би...
Премиерот Зоран Заев на 11 ноември во Софија треба да се сретне со неговиот бугарски колега Бојко Борисов, во рамки на македонско-бугарското ко-претседавање со Берлинскиот процес 2020. Дотогаш, според најавите на македонскиот државен врв, се интензивира комуникацијата меѓу двете држави на сите нивоа во духот на Договорот за соработка и добрососедство, со цел надминување на разликите во очекување на усвојување...

Груевски, Мицковски и Вељан од Речица

Национализмот е нашата форма за победа на избори, средство за стекнување моќ и контролирање на масите, тоа е нашето лудило. А, пак, патриотизмот, патриотизмот...

Избор на уредникот