Министрите за земјоделство и за економија, Арјанит Хоџа и Крешник Бектеши, и македонскиот амбасадор во Романија, Габриел Атанасов, денеска во Букурешт ќе ја отворат еднонеделната промоција на домашни земјоделски и прехранбени производи „Недела на македонски производи“. Настанот во Букурешт ќе се одржи во зградата на Стопанската комора на Романија. Пред влезот во салата ќе бидат поставени штандови со македонски производи од...
Во компаниите активни во Трговските извозно развојни зони во мај е регистриран зголемен број на работни места од над 4,15 проценти во однос на истиот месец од 2020 година. Се очекува ваквиот тренд да продолжи во наредните месеци поради тоа што во дел од компаниите веќе се спроведуваат процедури за отворање нови работни места. Постојните инвеститори имаат обврска да отворат дополнителни...
Во Камерната сала во Филхармонијата вечер од 20 часот ќе се одржи осмото издание на фестивалот „Виолин-фест“ кој им овозможува настап на млади домашни и странски виолинисти. На годинешниов фестивал ќе учествуваат ученици од музичките училишта во Србија, добитници на награди на меѓународниот натпревар „Охридски бисер“ што се одржа минатата година. Ќе настапат Алекса Аќимомовиќ, четврто одделение во музичкото училиште во Ниш,...
Без вода денеска од 9.30 часот се корисниците од улиците „АФЖ“, „Киро Димишков“, „Ѓоре Ѓоревски“, „1558“ и дел од долниот дел на Радишанска ул.30. Како што соопшти Регионалниот центар за управување со кризи - Скопје, прекинот е поради уличен дефект Ф 250 мм на ул. „Радишанска“ спроти школото. Корисниците ќе бидат без вода се до санирање на дефектот.
Цената на биткоинот порасна ноќва за 10,2 отсто откако извршниот директор на „Тесла“, Илон Маск, напиша на Твитер дека овој производител на електрични автомобили во иднина би можел повторно да прифаќа плаќање за купување на автомобили со оваа криптовалута. На тргувањето вчера во 23.09 часот по источноамериканско време, биткоинот зајакна за 10,2 проценти, на 38.903,23 долари, според податоците на „Коиндекс“. Од...
– Во Германија регистриран е најмал број новоинфицирани со Ковид-19 на дневно ниво во изминатите девет месеци, поради што официјалните лица ја разгледуваат можноста за релаксирање на правилата во врска со носењето заштитни маски. Институтот Роберт Кох соопшти дека во последните 24 часа се регистрирани 549 новоинфицирани лица – првпат од 21 септември бројката да е помала од 1.000, иако обично...
Повеќе од три милиони луѓе во Америка и неколку десетици илјади купувачи во Канада станаа жртви на кражба на податоци кои ја спроведоа хакери компромитирајќи систем на еден надворешен партнер на „Фолксваген“. Компанијата „Фолксваген“ потврди дека нивната подружница во Америка, која собрала податоци од клиенти за потребите за макретинг и онлајн продажба, била жртва на хакерски напад, при што анонимни...
Во Брисел денеска се одржува Самит на НАТО, на кој Македонија ќе ја претставува премиерот Зоран Заев. Ова е прва средба на шефовите на држави или влади на членките на Алијансата на која Македонија учествува како полноправна членка на НАТО. Лидерите на 30-те земји членки ќе разговараат за иднината на Алијансата и нејзините предизвици. Целта на генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг е...
„Честитки до Горан Пандев и до македонската репрезентацијата за првиот, историски гол на ЕП за Северна Македонија“, објави вчеравечер на Фејсбук премиерот Зоран Заев, додавајќи дека ние сѐ уште се загреваме за Европа, нашата најдобра игра допрва следува! „Го живееме сонот кој го чекавме 30 години, да заиграме на Европското првенство во фудбал, рамо до рамо со најдобрите. Бие срцето...
„Стратешка цел на Бугарија е членство на Северна Македонија и Албанија во Европската Унија“, изјави вчера поранешниот бугарски премиер и лидер на Граѓани за европски развој на Бугарија (ГЕРБ), Бојко Борисов, на средба со претставници на подмладокот на неговата партија. Информирајќи дека разговарал со македонскиот премиер Зоран Заев, Борисов нагласи дека Договорот за добрососедство и пријателство од 2017 година е...

Захариева, не ја негирајте нашата автентичност!

Бугарија и официјално рече „НЕ“ за отпочнување на преговорите за влез на Македонија во Европската унија. Ќе имало место за нас во Унијата кога...

Избор на уредникот