Барселона годинава има 914 милиони евра приход

LinkSense.mk

Фудбалскиот клуб Барселона прикажа рекорден приход од дури 914 милиони евра за изминатата сезона.

Каталонците во годината кога ги освоија трофејот во Примера и Купот на кралот, остварија најголема заработка пред се поради трансферот на Нејмар да Силва во Пари Сен Жермен за 222 милиони евра.

Воедно, направија и две големи купувања – Дембеле од Борусија Дортмунд за 105 милиони и Фелипе Кутињо од Ливерпул за 150 милиони.

Од Ноу Камп предвидуваат дека во 2021 година ќе имаат приход од дури една милијарда што најверојатно и ќе го реализираат.

Во новата сезона Барселона веќе потроши 36 милиони евра за францускиот штопер Клемен Ленгле од Севиља, но и уште 40 милиони за бразилскиот играч за врска Греми Артур.