Бајден со апел до Американците: „Примете бустер доза!“

LinkSense.mk

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џо Бајден, денеска апелираше до Американците да добијат зголемена доза од вакцината против Ковид 19 и да го поддржат неговиот план за сузбивање на „омикрон“, новиот вид на корона вирус, преку поголема достапност на вакцини, но без поголеми ограничувања во секојдневниот живот.

Бајден сака приватните осигурителни компании да ги покријат сите трошоци за домашните тестови за ковид и да ги заострат условите за тестирање на сите луѓе кои доаѓаат во САД, без разлика дали се вакцинирани, пренесува Гласот на Америка.

Додека некои земји ширум светот ги затвораат границите или повторно воведуваат карантини, Бајден рече дека во овој момент нема да има дополнителни мерки освен препораката Американците да носат маски во затворени простории и на јавни места.

„Експертите велат дека бројот на случаи на корона вирус ќе продолжи да расте во наредните недели оваа зима, поради што мора да бидеме подготвени“, рече американскиот претседател за време на посетата на Националниот институт за здравство во предградието на Вашингтон.

Тој истакна дека неговата нова стратегија не „вклучува затворање и карантин“ и се надева на билатерална поддршка.

„Објавувам одлучувачки план во борбата против Ковид-19 и мислам дека тој треба да не обедини“, додаде Бајден.

Спроведувањето на уредбата на Бајден за задолжителна вакцинација во поголемите компании е блокирана пред судовите во некои земји, поради што претседателот ги повика компаниите да наредат имунизација на своите работници, за да можат да останат отворени без ширење на инфекцијата.

Администрацијата на Бајден верува дека широко распространетата имунизација со засилувачи е најефективното средство за борба против Ковид оваа зима.

Здравствените експерти се уверени дека дополнителните дози на вакцината обезбедуваат засилена и потрајна заштита, вклучително и од нови варијанти.

И понатаму не се знае многу за сојот „омикрон“ – дали е позаразен, дали заразените имаат сериозни симптоми и дали е отпорен на вакцини. Официјални лица во четвртокот рекоа дека е потврден уште еден случај на „омикрон“ во Соединетите Американки Држави.
Според сегашната американска здравствена политика, околу 100 милиони Американци имаат право да добијат бустер доза, што се зголемува секој ден. Официјалните лица веруваат дека ќе биде полесно да се убедат вакцинираните луѓе да земат друга доза отколку да се имунизираат околу 43 милиони невакцинирани возрасни Американци.
Бустер дозата досега ја примија околу 42 милиони Американци, од кои половината се постари граѓани. Центрите за контрола и превенција на болести (ЦДЦ) препорачаа дополнителни дози оваа недела за сите постари од 18 години, шест месеци по втората доза на вакцината Фајзер или Модерна.
Бајден најави и дека од следната седница сите патници кои ќе дојдат во САД, без разлика на нивната националност и дали се вакцинирани, ќе треба да покажат негативен тест за ковид направен ден пред летот. Досега вакцинираните патници можеа да го направат тестот три дена по патувањето.
Белата куќа се откажа од построги опции како што се задолжително тестирање или карантин по пристигнувањето во Соединетите Американски Држави.
Бајден, исто така, ја продолжи уредбата за носење маски во јавниот превоз, која требаше да истече во јануари, најрано до средината на март, објави Белата куќа.
(Фото: АП)