Белорусија домаќин: Продолжуваат преговорите меѓу Русија и Украина

LinkSense.mk

Според информации на ТАСС, преговорите треба да се одржат на територијата на Белорусија, во западната област на Бјаловешката шума.

Од кабинетот на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган синоќа соопштија дека е малку веројатно оти украинската и руската делегација ќе се состанат на преговорите планирани за денеска ќе се сретнат.

Тие најверојатно нема да се сретнат во среда. Можно е тоа да биде одложено за неколку дена, во контакт сме со преговарачките тимови“, изјави за Си-Ен-Ен портпаролот на турскиот претседател, Ибрахим Калин, пренесува Ројтерс.

Првата рунда преговори се одржа во понеделникот.