Беќаровски: Да се лежи од 23 март во приватна болница од „превентивни причини” е одраз на „христијанска скромност” на нашите владици

Да се лежи од 23 март во приватна болница од “превентивни причини” е одраз на “христијанска скромност” на нашите владици.

Човекот кој јавно ме прекори дека вистински верник, не може да заболи од Корона, сепак и самиот се разболе, пишува докторот Нико Беќаровски на својот Фејсбук профил, откако вчера беше објавено дека владииците Петар и Владиката Агатангел се на болничко лекување во Систина, откако добиле позитивен тест на ковид-19.

„Јас ќе му посакам што побрзо КОМПЛЕТНО оздравување и конечно да започне да шири верба, а не недоверба кон апелите од здравствените работници“, вели докторот.

Владиката Петар посочи дека не е на кислородна поддршка, но бил хоспитализиран од 23 март, поради превентива за можни компликации.

Сега се чувствува добро, но го чека негативениот тест за да си оди дома.

Според неговите информации во стабилна здравствена состојба е и повардарскиот митрополит Агатангел, кој е исто така хоспитализиран пред некој ден.

360STEPENI.MK
Владиците Петар и Агатангел хоспитализирани поради ковид-19