Борис Џонсон по оставката ќе се жени

LinkSense.mk

Британскиот премиер Борис Џонсон, кој вчера изјави дека ќе поднесе оставка, планира да организира голема свадба со сопругата Кери подоцна овој месец во неговата официјална резиденција во земјата, Чекерс, објави Мирор.

Покрај официјалната резиденција на Даунинг стрит 10 во Лондон, британските премиери традиционално ја користеле Чекерс, англиска селска куќа од 16 век северно од главниот град, како приватно одморалиште, место за престој на светските лидери и повремено за забави, од 1920-тите, пренесува Ројтерс.

Дама е поставена на имот од 600 хектари, со големина на повеќе од 1.000 фудбалски терени и има 10 спални соби и огромна уметничка колекција. Џонсон се ожени со Кери (34) минатата година среде пандемијата на тивка, тајна церемонија во Вестминстерската катедрала во центарот на Лондон.

Венчавката која парот ја најави е планирана за 30 јули и се очекува да биде голема и гламурозна, објави Мирор.

 

 

ИЗВОР: ТАНЈУГ