Бројот на загинати од ураганот Ијан се зголеми до 78

LinkSense.mk

Смртниот биланс од разорниот ураган Ијан со искачи на 74 лица само во Флорида и уште неколкумина во Северна Каролина, јави денеска Си-ен-ен.

Повеќе од 1.100 лица биле спасени во деловите под вода во југозападна и централна Флорида, каде ураганот беше проследен со налети на ветрот од над 200 километри на час.

Како што јавија од седиштето на гувернерот Рон Десантис, спасувачките напори продолжуват и спасувачите наоѓаат тела. Според нив, Ијан досега убил најмалку 74 лица во Флорида и уште четири во Северна Карилина.

Заклучно недела наутро по локално време, околу 812.000 домаќинства, бизниси и други клиенти во Флорида се уште немаат електрична енергија, а околу 21.000 во Северна Каролина, и околу 8.000 во Вирџинија.

Медиумот јавува и дека ураганот може да биде најскапото невреме во историјата на Флорида , носејќи разурнувања во заедниците од западниот брег на богатиот американски полуостров до внатрешноста во Орландо.

Иако Флрида има најмногу осигуривање на домаќинства од поплави, само 13 проценти од домовите се осигурани, додека само 18 отсто од популацијата живее во окрузи каде пости обврзни или доброволни наредби за еваукација, се додава во некои од анализите. Со тоа штетите и жртвите од овој разурнувачки ураган со очекува да бидат уште поголеми.