Бугарскиот премиер во вторник доаѓа во Македонија

LinkSense.mk

Премиерот на Бугарија Кирил Петков на 18 јануари ќе допатува во официјална посета на Македонија.

Во бугарската делегација се министерката за надворешни работи, Теодора Генчовска, министерот за транспорт и врски, Николај Сибев, и потпретседателот на Народното собрание, Кристијан Вигенин.

Пеков требаше претходно да допатува во посета на Македонија, но таа беше одложена откако нему и на претседателот Румен Радев, им беше наложена задолжителна изолација поради контакт со лице заразено со коронавирус. Карантинот му беше укинат откако достави негативен ПЦР тест.

 

извор: МИА