Во невреме во САД загинаа пет лица

Во силното невреме на југоистокот на САД, во Алабама и Тенеси, загинаа пет лица, а повредени се повеќе десетици луѓе.

tornado

Невремето вчера зафати и делови од Мисисипи и Луизијана, соопштија од метеоролошката служба.

tornado-2

Потврдено е дека најмалку пет торнада имало во Алабама, три на југот на Тенеси, еден во Луизијана и четири во Мисисипи.

Торнадата рушеле куќи и корнеле дрва.

tornado-3