Во Шпанија уапсени осумина за вмешаност во нападот во Брисел лани

Шпанската полиција уапси осум лица осомничени за поврзаност со терористичкиот напад во Брисел, во март минатата година, во кој загинаа 35 лица.

Во соопштението на полицијата се наведува дека операцијата е изведена во пет градови во провинцијата Каталонија – во Барцелона, Хоспиталета, Санта Колома, Корнела, Маскефа и Риполета.

Апсењето е изведено после осумесечна истрага, во соработка со белгиската полиција, која некои од уапсените ги поврзува со џихадистички организации, како и со организаран криминал.

Полицијата соопшти дека уапсените се државјани на Мароко и дека се на возраст меѓу 21 и 39 години.

Откако во 2015 година во Шпанија е зголемен степенот на приправност, полицијата уапси околу 200 осомничени џихадистички активисти, наведува АФП.

spanija 2