Германските министри потресени од вестите од Берлин

Членовите на германската влада се потресени од „стравичните вести“ од Берлин и не сакаат да зборуваат за терористички напад, велат ќе ги почекаат резултатот од истрагата.

Министерот за внатрешни работи Томас де Мезијер вели дека е информиран веднаш после „страшниот настан“ и упати сочуство до семејствата на жртвите.

Мезијер рече дека властите во Берлин можат да сметаат на поддршка од сојузната полиција.

Paramedics work at the site of an accident at a Christmas market in Berlin

Шефот на германската дипломатија Франк Валтер Штајнмаер, во првата реакција, истакна дека загинаа многу луѓе кои вечерва го посетија Божикниот пазар во Берлин, а дека уште повеќе се полесно и потешко повредени.

„Сеуште не знаеме што точно се случило. Безбедносните сили работат со полна пареа“, рече Штајнмаер.

berlin-5

Милер: Страшно е во денови на радост да имаме мртви луѓе

Градоначалникот на Берлин, Михаел Милер, изјави вечерва дека е запрепастен со нападот на Божикниот пазар во главниот град на Германија, наведувајќи дека сите интервентни сили се алармирани и координирано работат, посебно околу згрижувањето на повредените.

„Страшно е во време кога луѓето се радосни и мирно слават на улица, да имаме мртви. Многу е тешко нешто такво да се доживее, затоа што секогаш се надевавме дека вакви ситуации нема да имаме во Берлин“, рече тој.

Милер нагласи дека состојбата на теренот е под контрола и дека експертите треба да ја завршат својата работа, за утрината да може да ни биде соопштено што се случило.

berlin-9

Австрија шокирана од настанот во Берлин

Австриските политичари се вчудоневидени и шокирани од трагичниот настан што се случи на Божикниот пазар во Берлин.

Канцеларот Кристијан Керн, преку Твитер, им изрази сочуство на семејствата на загинатите и порача дека, после деталната анализа, треба трезвено и доследно да се одговори.

Вицеканцеларот Рајнхолд Митерленд, како и шефот на дипломатијата Себастијан Курц, исто така преку Твитер, истакнаа дека се работи за стравичен настан.

berlin-7

Министерот за внатрешни работи Волфганг Соботка, во соопштението, најостро го осуди нападот во Берлин, и нагласи дека, кој и да стои зад него, едно е сигурно, мора да знае дека „Европа е единствена повеќе од кога и да е во намерите да ги спречи нападите на своите луѓе“.

Идниот претседател на Австрија, Александер ван дер Белен наведува дека е шокиран од тоа што се случи во Берлин, и преку Фејсбук, порача дека се работи за страшни вести.

berlin-4