Дваесет и пет лица повредени во земјотрес на Филипини

„Земјотрес со интензитет од 5,5 степени според Рихтерова скала го погоди рано изутрина регионот на Северен Минданао, кој се наоѓа во јужниот дел на Филипините, при што се повредени 25 луѓе“, соопштија филипинските власти.

П ричинета е материјална штета врз куќи, згради и инфраструктурата.

По потресот не е издадено предупредување од цунами.

Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија соопшти дека епицентарот на земјотресот се наоѓал во Караскал, во областа Суригао Дел Сур.