Димовски: Заев веќе нема легитимитет да зборува за правда и демократија

LinkSense.mk

Од ВМРО-ДПМНЕ  денеска на прес конференција ги обвинија премиерот Заев и Владата за силување на демократијата и волјата на народот.

„Сега се гледа која била намерата да се нарачаат политички конструирани обвиненија и притвори за 27 април, да се нарачаат монтирани предмети против деца на пратеници или да се ангажира специјалното јавно обвинителство да гони поранешна министерка за култура која е актуелен пратеник. Раководството на СДСМ порачуваше дека Крсто Мукоски бил убиец кој морало да си лежи. „Ајде на здравје“ беше честитката од раководството на СДСМ за синот на пратеничката Авировиќ, а истите се радуваа и ликуваа што Елизабета Канчевска Милеска останала без пасош бидејќи таа била зло за Македонија. Истото тоа раководство на СДСМ сега побара и доби поддршка за антидржавните политики токму од овие пратеници кои најжестоко ги напаѓаше. Ова не се европски вредности и демократијата кон која што тежнее Македонија и македонскиот народ, изјави членот на ИК Димитар Димовски.

Тој рече дека вчера бевме сведоци на кршењето на европските вредности, на притисоци, уцени, па дури и сомнеж за корумпирање се со цел да се спроведе штетниот и капитулантски договор на Заев со кој се сруши интегритетот и суверенитетот и идентитетот на Република Македонија.

Запрашан за сомневања дека преспанскиот договор е напишан од поранешен американски дипломат Аманда Слот, Димовски рече дека партијата немаме информации и дека истото го виделе и тие во некои медиуми, но дека за ВМРО-ДПМНЕ договорот завршил на 30 септември и е политички и законски мртов.