Евровизија 2023: Лук Блек потфрли во обложувалниците, еве ги фаворитите ден пред финалето

LinkSense.mk

Состојбата кај обложувалниците се менува од ден на ден, борбата е неизвесна, но и ден пред големото финале на Евровизија немаше поголеми промени, барем кога се во прашање фаворитите.

Синоќа во Ливерпул се одржа второто полуфинале на овогодинешната Евровизија, каде десет земји го добија патот до големото финале. Србија успеа во вторникот, а вчера Албанија, Кипар, Естонија, Белгија, Австрија, Литванија, Полска, Австралија, Ерменија и Словенија победија во финалето и со тоа им се придружија на финалистите од првото полуфинале, меѓу кои заедно со нашите земја, Хрватска, Молдавија, Швајцарија, Финска, Чешка, Израел, Португалија, Шведска и Норвешка.

Според обложувалниците, најголеми шанси за победа има Шведска, претставена од поранешната евровизиска претставничка Лорин со песната „Тетоважа“. Зад неа е Финска, па Украина, потоа Франција, Израел, Шпанија и Норвешка, пренесува Вечерњи лист.

Прогнозитерите ги ставаат и Италија, Велика Британија и Австрија меѓу првите 10, додека обложувалниците предвидуваат 22 место за Лук Блек. Хрватскиот претставник, групата Лет 3, се предвидува да го заземе 13. место во финалето, а словенечката група Џокер аут да го заземе 19. место.

Извор: Данас

Фото: EPA-EFE/Adam Vaughan