Експлозии во Истанбул, најмалку 13 загинати

Две силни експлозии одекнаа вечерва во близина на „Водафон“ арената, стадионот на фудбалскиот клуб Бешикташ, во Истанбул.

Според првите информации, една експлозија се случи во трговски центар, а втората крај полициски автобус.

istanbul-3

Првичните информации, засега сеуште непотврдени, се дека има 13 загинати и уште 20 потешко повредени лица.

На местата каде што се случија експлозиите се наоѓаат амбулантни и противпожарни возила, а полицијата го запре сообраќајот во реонот.

istanbul-6

Турската ТВ НТВ наведува дека во прашање е експлзоија на автомобил бомба и дека цен бил автобусот со припадници на полицијата за разбивање на демонстрации.

Експлозиите одекнале два часа по завршувањето на натпреварот меѓу Бешикташ и Бурсаспор.
Како што се наведува, навивачите го напуштиле стадионот пред да биде активиран експлозивот.

Турскиот министер за внатрешни работи изјави дека за сега нема информации дека има загинати и дека првите информации се за повредени полицајци.

istanbul-7

Агенцијата АП пренесува изјави на сведоци дека се случаат и истрели, што укажува и на евентуален вооружен напад на полицијата.

Очевидци велат дека голем број полицајци задобиле сериозни повреди.

Според извештаите на странските медиуми, турските власти времено им забраниле на медиумите да известуваат за инцидентот.

istanbul-5

istanbul-4

istanbul-2

istanbul