Зошто треба да пиеме вода после кафето

LinkSense.mk

За многумина, една шолја свежо сварено кафе е првиот избор на утрото.

Поради високата содржина на кофеин, пијалокот зајакнува, ја зголемува ефикасноста и концентрацијата и ви помага подобро да се фокусирате на задачите. Но, кафето има и нуспојави: го дехидрира телото, се појавуваат дамки на забната глеѓ, а може да предизвика и нагло зголемување на крвниот притисок. За да се заштитите од овие непријатни последици, доволно е да испиете чаша вода после кафето.

Како функционира и зошто е важно, ви откриваме во продолжение!

Кафе и вода

Традицијата на пиење кафе со разладена вода ни дојде од земјите на Истокот, каде што постои со векови. Луѓето пијат вода уште од античко време, пред се за подобар вкус на кафето: ако рецепторите се „исчистат“ со вода по секоја голтка од пијалокот, тој ќе добие поизразен вкус. Сега секој нутриционист ќе ве советува да пиете вода со кафе од сосема различни причини.

Прво, кофеинот има силен диуретичен ефект, кој во голема мера го дехидрира телото. Дехидрацијата може да доведе до многу непријатни последици, па затоа е неопходно со посебно внимание да се следи нивото на течност во организмот. Ако испиете чаша вода веднаш по кафето, ја враќате рамнотежата на водата и го намалувате ризикот од дехидрација. Запомнете дека оваа чаша не треба да биде дел од вашиот дневен внес на течности, т.е. ако пиете два литра вода дневно, тогаш треба да додадете уште една шолја на секоја шолја кафе. Второ, кафето е богато со билни бои кои можат да ја променат бојата на забната глеѓ, особено со честа употреба. Тука повторно доаѓа вода на помош. Со плакнење на талогот од кафето со вода, ја спречуваме реакцијата на интеракцијата помеѓу киселините на кафето и забната глеѓ. Во исто време, не треба да ги миете забите веднаш по кафето – тоа може да биде небезбедно за здравјето на забите.

Покрај тоа, кофеинот може драматично да го зголеми крвниот притисок, што е генерално непријатно, па дури може да биде опасно за луѓето кои страдаат од хипертензија.

Водата го разредува кафето, што го намалува оптоварувањето на срцето и крвните садови и го намалува ризикот од остар скок на притисокот на речиси нула.