Игри околу диверзијата на „Северен тек“

LinkSense.mk

„Русија смета дека мора да се вклучи во истрагата за диверзијата на гасоводите ‘Северен тек’, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков, после прес-конференциите за новинари во Данска и Шведска, каде што се слушна дека е исклучена каква било соработка со руската страна.

После тврдењето на познатиот американски економист Џефри Сакс, кој за ТВ „Блумберг“ изјави дека пренасочувањето на гасоводите „Северен тек“ го направиле САД и Полска, со цел до крај да се убие европската економија, Министерството за одбрана на САД се огласи со соопштение дека Вашингтон не бил, на кој било начин вклучен во случајот.

Но, Сакс тврди дека постојат докази каде се наоѓале американските воени хеликоптери.

Германската федерална полиција (БКА) претпоставува дека експлозиите на гасоводите биле „одбран чин на саботажа“ во кој најверојатно се вмешани државни актери, но дека се уште нема сознанија за тоа кој стои зад саботажата.