Индија сурово казни гулаб кој „шпионирал за Пакистан“

Силите за безбедност во Индија донесоа одлука да му ги потсечат крилата на гулаб „осомничен за шпионажа“. Птицата, според полициските соопштенија, која долетала од Пакистан е казнета за да не може да се врати назад.

Индиските граничари сивиот гулаб го „уапсија“ минатата недела, на 2 октомври, откако, наводно, на неговата нога нашле писмо со заканувачка порака, напишано на Урду јазикот, и адресирано до премиерот на Индија, Нарендар Моди.

„Моди, не сме ист народ од 1971 година. Сега секое дете е подготвено да се бори“, пишувало во пораката.

Пердувестиот „осомничен шпион“ е фатен и сместен во кафез, откако слетал во индиското погранично село Бамиал, а полицијата во Панџаб пресуди да му се скратат крилата.

golub-2

Тензиите меѓу Индија и Пакистан се големи и многу заканувачки пораки се разменети во последно време.
Ова не е „прв напад со гулаб“. Кон крајот на септемвриво истата индиска регија, во државата Пенџаб, исто така гулаб донесе порака со слична заканувачка содржина за властите.

Интересно е тоа дека се развиле методите на напади. Прво, пораките биле испраќани врзани за балони, а сега на Урду јазикот се испраќаат преку гулаби.