Кабул: Талибанците грабнаа и убија новинари

Талибанските борци убија уредник на радио во Кабул и киднапираа новинар во јужната провинција Хелманд, соопштија денеска официјални лица во Кабул за последниот од низата напади на медиумските работници во Авганистан.

Напаѓачите го убија Тофан Омари, уредник на „Пактија Гаградија“, соопштија активисти за човекови права кои ги поддржуваат независните медиуми во Авганистан, додавајќи дека се работи за смислен напад.

Омарија го убија неидентификувани напаѓачи. Тој беше либерален, а не напаѓаат затоа што работиме независно“, рече Муџиб Келватгар, шеф на Здружението на независни новинари во Авганистан (НАИ), пренесе Ројтерс.

Официјални лица во Кабул веруваат дека талибанските борци стојат зад нападот, а од НАИ додаваат дека најмалку 30 новинари и медиумски работници се убиени, ранети или грабнати во Авганистан оваа година.

Во јужната провинција Хелманд, локални официјални лица соопштија дека Талибанците го грабнаа новинарот Немтулах Хемат од неговиот дом во Лашкар Гаху, главниот град на провинцијата.

Портпаролот на Талибанците во изјава за Ројтерс вели дека нема информација за убиството во Кабул, како и за грабнувањето во Хелманд.

Талибанците завзедоа три града на северот во текот на викендот и беа блиску да освојат уште, со што ја покренаа офанзивата против авганистанската влада после повлекувањето на трупите на Соединетите Американски Држави.