Кралицата Елизабета денеска излегува во јавност по подолго време во чест на принцот Филип

LinkSense.mk

По серијата откажувања поради здравствени проблеми, кралицата Елизабета Втора. се очекува денеска на неговото прво големо јавно излегување по неколку месеци, на верска церемонија во чест на починатиот сопруг на принцот Филип.

Кралицата, која во април ќе го прослави својот 96-ти роденден, е на програмата на церемонии објавени од Бакингемската палата што ќе започнат попладне за принцот кој е нејзин сопруг и „рок“ веќе 73 години.

Во средината на март, Елизабет го откажа своето учество во последен момент на верска служба како дел од Годишниот ден на Комонвелтот, иако беше на програмата.

Таа на крајот беше претставена од принцот Чарлс. Елизабета продолжува со некои јавни обврски, но значително го намали распоредот откако беше хоспитализирана на преглед во октомври.

Од почетокот на пандемијата, таа се повлече во замокот Виндзор, четириесетина километри од Лондон. Таа неодамна призна дека има проблеми со одењето, поради што се потпира на бастун. Според пишувањата на медиумите, тој приватно користи инвалидска количка, а голф во градината Виндзор.

Таа имаше и ковид-19 во февруари, но со поблаги симптоми. Принцот Филип почина во април минатата година, непосредно пред да наполни 100 години. Бидејќи почина во време кога во Британија, како и насекаде во светот, беа воведени строги мерки поради коронавирусот, погребот беше извршен во тесен круг.

И покрај тоа што кралското семејство беше погодено од неколку скандали, Елизабета и понатаму е многу популарна во Британија.

Во јуни е закажана четиридневна церемонија за да го прослави нејзиниот 70-ти роденден на тронот.

 

 

 

 

ИНДЕХХР